Със спектакъла "Опит за летене" - по Йордан Радичков, Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие новия творчески сезон.
Премиерата ще се състои на 13 септември тази година в Доходното здание в града, съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф
Моделът и телевизионна личност Хайди Клум, известна с впечатляващите костюми, които облича за празника, и певицата и актриса Джанел Моне тази година избраха да се маскират като закръгления пришълец от класиката "Извънземното" за партита си за Хелоун на противоположните крайбрежия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Изборът на двете знаменитости вероятно ще предизвика дебат на коя й се е "получило" по-добре.
Като "Извънземното" от класиката на Стивън Спилбърг от 1982 г. всъщност се беше маскирал съпругът на Хайди Клум, музикантът Том Каулиц. Самата тя се появи като женска версия на популярния персонаж - с аниматронни очи, дълъг врат и руса перука.
Носителката на "Грами" Джанел Моне предпочете по-оскъден вариант на костюм на тантурестото извънземно за партито си за Хелоуин в Лос Анджелис.
По повод "съперничеството" й с Клум, Моне, която същ
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.
Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.
Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.
„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,
Големият египетски музей в Гиза ще бъде отворен пробно на 16 октомври по разпореждане на президента на страната Абдел Фатах Ас Сиси, обяви премиерът Мостафа Мадбули, цитиран от в. ”Ал Ахрам”.
Първоначално посетителите ще могат да видят главната зала, а останалите секции ще бъдат отваряни постепенно в подготовка за дългоочакваното официално откриване.
През февруари 2023 г. музеят беше частично отворен чрез онлайн резервации. Туристите имат достъп до грандиозния атриум, където се издига колосалната статуя на фараона Рамзес Втори. Вече се изгражда пешеходен мост с дължина около 1200 метра към намиращите се в непосредствена близост пирамиди на Хеопс, Хефрен и Микерин.
Големият египетски музей, разположен върху 480 хиляди кв. метра, е проектиран като най-големия музей в света, посветен на една цивилизация. Централна част от експозицията ще бъдат пет хиля
Режисьор на постановката е Недялко Делчев, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, композитор е Пламен Мирчев-Мирона, а видеото е на Димитър Сарджев. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър, като гост е актьорът Алексей Кожухаров.
Програмата през идния месец включва и "Духът на поета", като представлението ще се играе на 19 септември и е посветено на Деня на независимостта на България - 22 септември. Режисьор е Ивайло Ненов, сценографията и костюмите са на Петя Боюкова. Музиката е на Пламен Мирчев-Мирона. Участват актьорите Кадри Хабил, Милен Димитров и Борислав Апостолов.
Аукционна къща „Кристис“ обяви, че ще предложи на търг повече от 130 предмета, включително 90 китари, от колекцията на легендарния китарист Джеф Бек, който почина през януари 2023 г. на 78-годишна възраст, съобщи АП.
Стойността на колекцията е над 1,3 млн. долара, като тя включва тъмночервена китара Gibson Les Paul от 1954 г., която Бек купува в Мемфис през 1972 г. и на която свири до края на десетилетието. Китарата, която е изобразена и на обложката на джаз-фюжън албума на Бек Blow by Blow, спечелил „Грами“ през 1975 г., се очаква да бъде продадена за сума между 450 000 и 640 000 долара.
Бек става известен през 60-те години на миналия век с родоначалниците на хард-рока „Ярдбърдс“, а впоследствие прави солова кариера, в която включва рок, джаз, блус и дори опера. Два пъти е приет в Залата на славата на рокендрола - с „Ярдбърдс&
В музея на киното в Лондон почитатели на седмото изкуство съживяват шедьоврите на немите филми, предаде АФП.
Почти век след края на немите филми ентусиастите на киното се събират редовно в британската столица, за да открият забравени емблематични творби от началото на ХХ век и да ги гледат заедно. На всеки три седмици в музея се организират прожекции. Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика. Това е така, защото в киносалоните, където са били прожектирани филмите без звук, обикновено е имало музикален съпровод на пиано. Необходимите пояснения за зрителите са се изобразявали с надписи.
Един от показаните филми в музея е от британската поредица Three-Fingered Kate, излъчвана между 1910 и 1912 година. В нея се разказва за Кейт, на която й липсват последните два пръста на дясната ръка. Тя е начело на престъпна банда
„Национални кино дни“ ще има за първи път – на 14 и 15 септември, съобщават организаторите от Асоциацията на българските киносалони.
По думите им събитието ще се състои в избрани киносалони в цялата страна, а инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство.
„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможността на масовия зрител да посети любимия си киносалон на невероятно атрактивна цена. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех. Българската асоциация на кината пренася опита на европейските колеги в България, като се надяваме това да зарадва зрителите и да даде един силен старт на предстоящия много интересен есенно-зимен сезон, когато ни очаква изключително силна филмова програма. За този сезон кината в цялата страна са подготвили много
Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание.
Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.
Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара).
Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.
Поздрав към участниците отправи почетният предсе
На 6 декември е българската премиера на „Анора“, удостоен със „Златна палма“ на международния филмов фестивал в Кан тази година, съобщават от „Форум филм“.
По думите им „Анора“ е визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена любовна история, поднесена на екран от един от най-ярките и оригинални гласове на съвременното независимо кино Шон Бейкър („Мандаринки“, „Проектът „Флорида“, „Червената ракета“).
Филмът проследява дивата одисея на еротичната танцьорка Анора (Майки Мадисън), чийто свят е разтърсен от срещата с Ваня (Марк Ейделщейн) – буен, разточителен син на руски олигарх, с когото се влюбват и импулсивно решават да се оженят. Кога
Втората премиера на Русенския театър за новия сезон ще бъде представена на 25 септември тази година. Това е спектакълът "БиФем" по пиесата на Людмила Петрушевска.
Режисьор е Ростислав Георгиев. Той е победител в конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година, с което е спечелил правото да постави пиеса по свой избор на сцената на Русенския театър.
Сценографията и костюмите са дело на Антония Соколова, а композитор е Пламен Мирчев-Мирона. В ролите публиката ще види актрисите Ясена Господинова и Ивана Керанова.